Jak pozbyć się rozstępów? Sposoby domowe i inne…

Dla wielu kobiet ogromnym problemem są powstałe w wyniku ciąży lub nadmiernego przyrostu masy ciała rozstępy. Jest to kwestia niebagatelna, tym bardziej, że całkowita likwidacja nieestetycznych bruzd jest niekiedy bardzo trudna.

Skąd się biorą rozstępy?

W czasie ciąży lub w przypadku nadmiernego przyrostu wagi, skóra maksymalnie się rozciąga, aby dopasować się do zmienionej figury. W rezultacie elastyczne, ale jednak do pewnych granic, włókna kolagenowe, pękają, tworząc wyraźne wyżłobienia, początkowo czerwone lub fioletowe, następnie jaśniejące, ale ciągle widoczne na tle innego odcienia skóry.

Występują one głównie na tych partiach ciała, które najbardziej się powiększają. Stąd najczęstszym problemem są rozstępy na brzuchu, ale nierzadko pojawiają się także rozstępy na udach, rozstępy na pośladkach, piersiach, a nawet ramionach.

Ludzka skóra jest na tyle elastyczna, że dobrze radzi sobie z nadwyżką masy ciała rzędu kilku kilogramów. Natomiast większa i jednocześnie szybka zmiana, może powodować rozrywanie się siateczki włókien kolagenowych i powstawanie rozstępów. Narażone są na to nie tylko kobiety w ciąży, ale także młodzież w okresie dojrzewania, kiedy to następuje gwałtowny wzrost i zmiana proporcji ciała oraz sportowcy intensywnie zwiększający masę mięśniową. Rozstępy pojawiają się też z reguły wtedy, gdy gwałtownie tyjemy.

Zadbaj o swoje ciało!

Zgodnie ze starą zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, najlepszy sposób na rozstępy to zapobieganie ich powstawaniu. Przede wszystkim trzeba pilnować wagi. Ponieważ duże znaczenie dla pojawienia się rozstępów ma dieta pozbawiona składników odżywczych oraz minerałów, takich jak cynk, bardzo ważne jest zdrowe odżywianie. Nawet jeśli spodziewamy się dziecka, absolutnie nie wolno jeść „za dwoje”. Przyrost wagi w ciąży w granicach 10 kg to norma, ale 25 kg to już gruba (dosłownie i w przenośni) przesada. Wracając zaś do dawnej sylwetki po porodzie, należy pamiętać, aby chudnąć powoli, lecz systematycznie, trzeba bowiem dać skórze szansę dopasowania się do nowych proporcji ciała.

Gwałtowny spadek wagi nie będzie zresztą korzystny dla naszej skóry w żadnych okolicznościach. Dlatego należy dbać o racjonalną i zrównoważoną dietę oraz właściwe nawodnienie organizmu, stosować drobne zabiegi kosmetyczne mające na celu poprawę elastyczności skóry i aktywnie uprawiać sport. Chudnijmy stopniowo i systematycznie, w ten sposób z pewnością zmniejszymy ryzyko pojawienia się nieestetycznych obwisłych płatów skóry oraz sprawimy, że ewentualne rozstępy będą mniej widoczne.

Czytaj także: Najskuteczniejsze tabletki na odchudzanie – ranking

Domowe sposoby na rozstępy

Niezmiernie ważna jest wspomniana wcześniej kwestia właściwej diety. Warto zadbać o obecność w jadłospisie produktów z witaminą K, mającą istotny wpływ na procesy regeneracji skóry, takich chociażby jak zielone warzywa liściaste, pomidory, nabiał. Nie można zapominać o nazywanej witaminą młodości witaminie E, którą zawierają wszystkie sałaty, marchew, produkty pełnoziarniste i przetwory mleczne, pomidory, wątróbka, melony, migdały. W odzyskaniu sprężystości skóry pomaga także cynk, znajdziemy go m.in. w orzechach, kiełkach, pestkach dyni, owocach morza i zielonych warzywach.

Z kolei bogaty w witaminę C i minerały sok z marchwi możemy zastosować wewnętrznie, jako smaczny i odżywczy napój, jak również zewnętrznie, w postaci pasty do smarowania uzyskanej z wymieszania soku z solą morską.

Regenerująco na skórę będzie również działał aloes. Ostatnio zyskuje sobie uznanie olej kokosowy na rozstępy, z uwagi na cenne kwasy tłuszczowe mające działanie antyoksydacyjne i naprawcze. Jako naturalne preparaty na rozstępy można także wykorzystać sok z cebuli, białka jaj, sok z ziemniaków, masło kakaowe.

Zabiegi kosmetyczne, maści i kremy na rozstępy

Bez problemu możemy dzisiaj skorzystać z szeroko dostępnych na rynku rozmaitych gotowych specyfików w postaci olejków, maści i kremów na rozstępy. Zawierają one z reguły składniki pobudzające produkcję elastyny i kolagenu, wygładzające i rozjaśniające, w większości pochodzenia naturalnego. Stosowanie zarówno domowych, jak i kupnych preparatów, warto jednak zawsze wspomagać odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną, ponieważ oba te czynniki mają wpływ na kondycję ogólną oraz stan naszej skóry.

Istnieje również możliwość skorzystania z profesjonalnych zabiegów w gabinetach kosmetycznych i klinikach medycyny estetycznej. W zwalczaniu rozstępów stosuje się na przykład mikrodermabrazję polegającą na ścieraniu wierzchnich warstw naskórka, w rezultacie czego skóra staje się wygładzona i bardziej jędrna. Dobre efekty przynosi mezoterapia igłowa, w której wprowadza się aktywne substancje odbudowujące bezpośrednio do skóry właściwej. Rozstępy usuwa się też laserem frakcyjnym, którego działanie polega na usunięciu zewnętrznych warstw skóry, wyrównaniu blizn i stymulacji produkcji kolagenu.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *